GARA BOARDS IS A COLLECTIVE OF CHAOTIC INDEPENDENT INDIVIDUALS, CONNECTED BY A PURE PASSION FOR SPLITBOARDING AND DEVELOPMENT OF SPLITBOARDS, NO MATTER WHO THEY ARE OR WHAT THEY DO. TELL US YOUR STORY AND JOIN US.

Vše začalo, když jsem přestal aktivně závodit na snowboardu

a více jak park nebo rampa mě lákal pohyb ve volném terénu. V té době na trhu v podstatě nebylo žádné vhodné vybavení do terénu. Zkoušel jsem splitboard od Burtonu, ale  nebylo to ono. Dokonce jsem na nějakou dobu konvertoval k lyžím. Z tohoto počínání jsem si vyvodil, že pro své výpravy do terénu potřebuji něco, s čím se budu nahoru pohybovat s lehkostí lyží a dolů stát "BOKEM".  Nikdo mi nenamluví, že pocit z jízdy dolů ve volném terénu na lyžích nahradí pocit z jízdy na snowboardu.
Na ledu je to boj jak na lyžích tak na snowboardu, ale vše ostatní už nemá smysl řešit - tam je jasně lepší a zábavnější snowboard. Nezbývalo, než se pustit do několika let pokusů a vývoje.

Začalo to vázánim.
S pomocí Járy Šonka, kontruktéra a vlastníka CNC strojů, jsem vytvořil baseplate z jednoho kusu duralu a osadil ho díly z SP vázání za pomoci Luďka Váši.
Jedno z úskalí splitboardingu bylo částečně vyřešeno. 

Na Ispu, veletrhu v Německu, jsme se potkal s Willem ze Spark R&D. Vzhledem k tomu, že americká firma Spark byla schopná dodávat mi své vázání za cenu, kterou mě stála výroba, dohodli jsme se na spolupráci. Tím byla otázka kvalitního vázání vyřešena a já přesměroval svou koncentraci na desku splitboardu.

Splity se v té době vyráběli podomácku, z rozřízlých snowboardů. Zní to divoce, ale jiná možnost nebyla.

Ota Tyl, který se již 10 let se svou značkou GARA zabívá vývojem a výrobou splitboardů a snowboadů.

Na jízdu dolů v prašanu rozřízlý Snowboard jakž takž fungoval, ale na tvrdém sněhu to byl boj. Při sjezdu bylo prkno torzně měkké a při výšlapu tomu chyběla vnitřní hrana, takže chůze bokem svahem byla životním zážitkem.
V té době jsem vydělal nějaké peníze, a tak jsem se je rozhodl investovat do vývoje a výroby mého vlastního splitboardu. 
Zadání bylo jasné: nahoru jako na lyžích a dolů jako na snowboardu. Bez rozdílu.
Od té doby se snažím každý rok posunout mé splitboardy dál. S rozvojem splitboardingu a dostupností nových technologií si troufnu říct, že 90% dnešních snowboardistů už nepozná rozdíl při jízdě na sjezdovce mezi splitboardem a snowboardem.

See you out there! 
Ota Tyl, který se již 10 let pod značkou GARA zabývá vývojem a výrobou splitboardů a snowboadů.

SEE YOU OUT THERE