Vše začalo, když jsem přestal aktivně závodit na snowboardu

a více jak park nebo rampa mě lákal pohyb ve volném terénu. V té době na trhu v podstatě nebylo žádné vhodné vybavení do terénu. Zkoušel jsem splitboard od Burtonu, ale  nebylo to ono. Dokonce jsem na nějakou dobu konvertoval k lyžím. Z tohoto počínání jsem si vyvodil, že pro své výpravy do terénu potřebuji něco, s čím se budu nahoru pohybovat s lehkostí lyží a dolů stát "BOKEM".  Nikdo mi nenamluví, že pocit z jízdy dolů ve volném terénu na lyžích nahradí pocit z jízdy na snowboardu.

Na ledu je to boj jak na lyžích tak na snowboardu, ale vše ostatní už nemá smysl řešit - tam je jasně lepší a zábavnější snowboard. Nezbývalo, než se pustit do několika let pokusů a vývoje.

Začalo to vázánim.

S pomocí Járy Šonka, kontruktéra a vlastníka CNC strojů jsem vytvořil baseplate z jednoho kusu duralu a osadil ho díly z SP vázání za pomoci Luďka Váši.

Jednoho z úskalí splitboardingu bylo částečně vyřešeno. 

Vše fungovalo velice dobře.

Na Ispu - veletrhu v Německu jsme se potkal s Willem ze Spark R&D. Vzhledem k tomu, že americká firma Spark byla schopná dodávat mi své vázání za cenu, kterou mě stála výroba, dohodli jsme se na spolupráci. Tím byla otázka kvalitního vázání vyřešena a já přesměroval mou koncentraci na splitboard desku.

Splity se v té době vyráběli podomácku, z rozřízlých snowboardů. Zní to divoce, ale jiná možnost nebyla.

Ota Tyl, který se již 10 let se svou značkou GARA zaobírá vývojem a výrobou splitboardů a snowboadů.

Na jízdu dolů v prašanu rozřízlý Snowboard jakž takž fungoval, ale na tvrdém sněhu to byl boj.

Při sjezdu bylo prkno torzně měkké a při výšlapu tomu chyběla vnitřní hrana, takže chůze bokem svahem byla životním zážitkem.

V té době jsem vydělal nějaké peníze, a tak jsem se je rozhodl investovat do vývoje a výroby mého vlastního splitboardu. 

Zadání bylo jasné: nahoru jako na lyžích a dolů jako na snowboardu. Bez rozdílu.

Od té doby se snažím každý rok posunout mé splitboardy dál.

S rozvojem splitboardingu a dostupností nových technologií, si troufnu říc, že 90% dnešních snowboardistů už nepozná rozdíl při jízdě na sjezdovce mezi splitboardem a snowboardem.

See you out there! 

Ota Tyl, který se již 10 let pod značkou GARA zaobírá vývojem a výrobou splitboardů a snowboadů.

SEE YOU OUT THERE